Thermia Inverter Mini – zamerané na nízkoenergetické domy

Thermia Inverter Mini – zamerané na nízkoenergetické domy
15. apríl 2019

S celoeurópskou stratégiou znižovania energetickej náročnosti budov a znižovania produkcie CO2 získavajú nízkoenergetické budovy stále väčšiu popularitu. Tepelné čerpadlo zem/voda alebo voda/voda Thermia Inverter Mini  je jedno z najvhodnejších riešení pre vykurovanie nízkoenergetických domov.

Všetky nové stavby postavené po roku 2020, podľa európskych noriem a štandardov, budú využívať obnoviteľnú energiu pre dosiahnutie nízkej spotreby. Trend smeruje takmer k nulovým, alebo pasívnym domom. Táto situácia vytvára prostredie pre využitie najnovších dostupných technológií, ktoré efektívne využívajú obnoviteľné zdroje energie. Vykurovacia sústava, často využívajúca podlahové teplovodné vykurovanie spolu s tepelným čerpadlom ako zdrojom tepla, je kľúčovým bodom pre energeticky efektívne domy. Prečo je invertorová technológia výhodná, prečo je dôležitá a prečo musí byť zvažovaná pri výbere zdroja tepla, sa dozviete v ďalšom texte.

Výhody tepelného čerpadla Thermia Inverter Mini:

 • Invertorová technológia – energetická trieda A+++/A++
 • Rýchla a jednoduchá inštalácia a uvedenie do prevádzky
 • Kvalita prípravy teplej vody (množstvo a rýchlosť)
 • Veľmi tichá prevádzka
 • Inteligentné riadenie a diaľkový monitoring
 • V zime kúri, v lete chladí

Invertorová technológia Thermia

Kompresor je srdce tepelného čerpadla a spotrebováva väčšinu elektrickej energie potrebnej pre funkciu celej jednotky. Z toho dôvodu majú jeho konštrukcia, výkon a riadenie zásadný vplyv na prevádzkovú hospodárnosť tepelného čerpadla a celého systému vykurovania. Čo odlišuje Inverter Mini od ostatných invertorových tepelných čerpadiel, je kombinácia troch komponentov: kompresor, invertor a riadiaci systém tepelného čerpadla.

Thermia Inverter Mini je jediné tepelné čerpadlo v tomto segmente trhu, ktoré riadi pracovný proces kompresoru a zobrazuje jeho pracovný bod a pracovný obal. S kompresorom, ktorý nepretržite pracuje v rámci jeho pracovného obalu, sú dosiahnuté tie najlepšie pracovné podmienky pre kompresor a celý systém. To potvrdzujú hodnoty dosiahnutého SCOP (5,77*), jedna z najvyšších hodnôt aktuálne vyskytujúcich sa na trhu s TČ. Chladiaci okruh využíva najnovší scroll kompresor Copeland vyvinutý pre použitie s frekvenčným meničom a s chladivom R410A. Široký pracovný obal zaisťuje veľký pracovný rozsah a umožňuje dosiahnutie vyšších kondenzačných teplôt za nižších vyparovacích teplôt. Invertor (frekvenčný menič) použitý v TČ Inverter Mini je naprogramovaný špeciálne pre použitie v aplikáciách s tepelnými čerpadlami.

Tepelné čerpadlo s frekvenčne riadeným kompresorom má z užívateľského hľadiska dve hlavné výhody. Prvou výhodou je to, že plynule prispôsobuje výstupný výkon aktuálnej požiadavke. Následkom toho zákazník môže úplne využívať teplotný komfort v obytných priestoroch a zároveň zariadenie nespotrebuje viac tepla, ako je nevyhnutné. Najviac sa táto výhoda prejaví v prechodných obdobiach (jar a jeseň). Druhá výhoda spočíva v tom, že invertorová technológia dokáže spracovať ako veľké požiadavky tepla v zimných mesiacoch, tak aj nárazové požiadavky pre prípravu teplej vody v letných mesiacoch (bez požiadavky na veľké zásobníkové ohrievače teplej vody). Táto vlastnosť znižuje náklady na vykurovanie aj negatívne dopady vykurovania na prostredie. Tepelné čerpadlo s moduláciou výstupného výkonu zaisťuje, že zákazník platí vykurovanie alebo chladenie iba v tej miere, ktorá je v konkrétnej chvíli potrebná. To má za následok o 10-20 % vyššiu účinnosť oproti on/off technológii

Veľa teplej vody - nový štandard komfortu

V novom zásobníkovom ohrievači teplej vody využívanom Inverterom Mini je zabudovaná patentovaná technológia TWS.

Výrazný efekt rýchleho ohrevu TV je spôsobený tým, že špirála pokrýva celú výšku zásobníkového 180 l ohrievača teplej vody. Špirálové výmenníky tepla nie sú nič nové a dnes sú rozšírene používané. To, čo činí Inverter Mini unikátnym, je tvar a teplovýmenná plocha špirálového výmenníku tepla. Je vytvorený tak, aby produkoval veľké množstvo teplej vody požadovanej teploty v čo najkratšom čase. Technológia TWS poskytuje o 15 % viac teplej vody o 50 % rýchlejšie ako tradičné alternatívy. Napríklad v prípade Inverteru Mini so 180 l zásobníkovým ohrievačom teplej vody dostaneme 250 l teplej vody s teplotou 40 °C.

Ultra nízka hladina hluku

Všetky tepelné čerpadlá vybavené kompresorom vydávajú charakteristický zvuk. Inverter Mini je vyvinutý tak, aby emitovaný hluk i vibrácie pochádzajúce z neho boli minimalizované. Vibrácie a hluk sú znížené pomocou gumových vložiek, zvukotesnej skrine a ohybných trubiek. Hluk sa pohybuje v závislosti od otáčok kompresoru v rozmedzí 29 a 43 dB (A). Pre podrobnejšie priblíženie týchto hladín hluku je 20 dB hluk šepotu a 29 dB zvuk šuchotu lístia. Inverter Mini je v súčasnosti najtichšie tepelné čerpadlo na trhu v tomto segmente.

Inteligentný riadiaci systém

Riadiaci systém koordinuje prevádzku jednotlivých komponentov celého systému. Riadiaci systém Diplomat Inverteru Mini (Genesis) je vybavený farebným dotykovým displejom, s ktorým je jednoduché vyťažiť zo systému maximum potenciálu tepelného čerpadla. Intuitívne užívateľské prostredie s jednoduchou informačnou grafikou ovládanou dotykom na displeji zaisťuje jednoduchosť použitia. Zároveň špeciálny algoritmus zaisťuje minimálne prevádzkové náklady a udržanie požadovanej teploty v obytných zónach. Riadiace systémy Thermia sú extrémne užívateľsky jednoduché. Stačí jeden dotyk pre zníženie alebo zvýšenie teploty.

Komponenty špičkovej kvality

Pri tepelných čerpadlách je pomer objemu vody (prípadne nemrznúcej kvapaliny): chladivo = 10:1. Bežné výmenníky tepla majú objem primár: sekundár = 1:1. Potom ale systém nepracuje s maximálnym využitím.

Použitím asymetrického tvaru kanálov vo vnútri výmenníku tepla Micro Plate sme schopní lepšie pokryť potřeby tepelného čerpadla. Pri Inverter Mini je správna kondenzácia zabezpečená výmenníkom tepla Micro Plate (MPHE). Inovácia spočíva v inom tvarovaní dosiek výmenníka a v teplovýmennej ploche na strane chladiva a na strane vody (nemrznúcej kvapaliny). Namiesto typického šikmého rebrovania MPHE využíva miniatúrne kanáliky vytvorené jamkovým zohýbaním povrchu do (na prvý pohľad) nepravidelných tvarov. Tým je dosiahnutý lepší prietok a výmena tepla, je znížené množstvo náplne chladiva a tlaková strata na vodnej strane (nemrznúcej kvapaline). Dôsledkom toho sú vylepšené podmienky pre prevádzku obehových čerpadiel. Asymetrický MPHE vylepšuje kvalitu chladiaceho okruhu, a tým i celkovú efektivitu tepelného čerpadla.

Chladiaci okruh Inverteru Mini je vybavený elektronickým expanzným ventilom, ktorý poskytuje dve základné výhody: pracovný rozsah v širokom pásme výkonov a presnú moduláciu prietoku chladiva. Elektronický expanzný ventil dodáva do výparníku presné dávky chladiva, a tým optimalizuje prehriatie chladiva spôsobené kolísaním teploty nemrznúcej kvapaliny na výparníku. Inverter Mini využíva na strane vykurovacej sústavy aj na strane nemrznúcej kvapaliny novo vyvinuté obehové čerpadlo Wilo kategorizované v triede A. Toto obehové čerpadlo je vyvinuté špeciálne pre vykurovanie. Všetky komponenty inštalované v tepelnom čerpadle Inverter Mini pochádzajú od popredných európskych alebo globálnych výrobcov.

Chladenie v lete

Pridaním chladiaceho modulu k tepelnému čerpadlu môžete získať úplný systém zaisťujúci perfektnú tepelnú pohodu po celý rok. Pri pasívnom chladení je bydlisko chladené pomocou nemrznúcej kvapaliny prebiehajúcej slučkou vrtu so spotrebou zodpovedajúcou 50 palcovej modernej LCD televízii. V období, kedy je naozaj horúco, je na mieste chladenie aktívne, ktoré poskytuje vyšší výkon. Využitie tepelného čerpadla pre chladenie je z toho dôvodu oveľa efektívnejšie ako používanie štandardnej klimatizácie.

Thermia Online – úplná kontrola

Tepelné čerpadlo Inverter Mini ponúka diaľkové ovládanie cez platformu Thermia Online. Ide o diaľkové ovládanie prevádzky a monitorovanie prevádzkových veličín (teplôt) a stavu (ktoré komponenty sú aktivované a ktoré nie) a podávanie informácií o prípadnom alarme zariadenia. Aplikácia Thermia Online pracuje cez internet systémami iOS alebo Android a to v inteligentnom telefóne, tablete alebo počítači. Nie je potrebné žiadne ďalšie príslušenstvo ani náklady.

Thermia – úplné portfólio širokého rozsahu

Inverter Mini je najmenšie a najmladšie tepelné čerpadlo z Thermia portfólia. Ale je nutné zdôrazniť, že Thermia môže poskytnúť riešenie vykurovania v rozsahu 1 kW do 88 kW jednej jednotky a pri využití kaskádovania až 1,4 Mega Watt. Široká ponuka tepelných čerpadiel zem/voda a lebo voda/voda umožňuje spoločnosti Thermia pokryť požiadavky od malých rodinných domov až po obchodné centrá alebo bytové domy.

Aktuálne portóflio tepelných čerpadiel Thermia s invertorom

 • Inveter Mini: 1.5-7 kW - NOVINKA
 • Inverter M: 3-12 kW
 • Inverter L: 5-17 kW
 • Mega S: 10-33 kW
 • Mega L: 11-44 kW
 • Mega X: 14-59 kW
 • Mega XL: 21-88 kW

https://www.ivarsk.sk/katalog/tepelna-technika/tepelne-cerpadla-vzduch-voda-c877/
https://www.ivarsk.sk/katalog/tepelna-technika/tepelne-cerpadla-zem-voda-c879/

Thermia – švédska kvalita

História spoločnosti Thermia sa začala písať vo Švédsku v roku 1889, kedy sa jej zakladateľ Per Andersson pustil do vývoja jedného z prvých energeticky úsporných riešení vykurovania: kuchynských kachiel určených na pečenie, kúrenie a ohrev vody. Kľúčovou hybnou silou podniku bola túžba prichádzať so stále lepšími výrobkami. Slová zakladateľa: „Výrobky, s ktorými prichádzate, nielen že musia byť najlepšie vo svojej dobe, musia svoju dobu predbehnúť.“ Od svojho založenia v roku 1923 bola Thermia jednou z hnacích síl vývoja vo svojom obore. V roku 1973 uviedla Thermia na trh prvé tepelné čerpadlo s integrovaným zásobníkom na teplú vodu. Počas posledných štyroch desaťročí švédska výrobná spoločnosť Thermia nepretržite posúva hranice možností v obore vykurovania vďaka vývoju stále lepších a efektívnejších tepelných čerpadiel.

Neuveriteľné ale pravdivé

Správne vybrané a inštalované tepelné čerpadlo Thermia môže nepretržite udržiavať teplotu vo vnútri Vášho bydliska v komfortnej hodnote po dobu 20-25 rokov a sú zdokumentované prípady, kedy tepelné čerpadlo Thermia vydržalo pracovať dlhšie ako tieto roky. Tepelné čerpadlá Thermia vykazujú úspory až 80 % v porovnaní s olejovými kotlami. Zároveň poskytujú výhody spočívajúce v šetrení životného prostredia, znižovaní emisií kysličníku uhličitého o 50-90 % v závislosti od spôsobu výroby elektrickej energie využívanej pre pohon.

* SCOP podlahové vykurovanie 35 °C, v súlade s PN-EN 14825, studené podnebie (Helsinky), Pdesign (návrhový výkon) 6,39 kW (B0W55), 7,11 kW (B0W35)

Získajte viac informácií

Ak sa chcete dozvedieť o tepelných čerpadlách Thermia viac, navštívte naše internetové stránky alebo kontaktujte obchodno-technickú kanceláriu spoločnosti IVAR SK.

 

Za spoločnosť IVAR CS spol. s r.o. preložil
Ing. Jan Jokeš, technický manažér

Soubory

Související produkty

Súvisiace kategórie

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace