Zaistite si dostatočný prívod čerstvého vzduchu do svojho domu
Znižovanie energetickej náročnosti budov je už veľakrát pripomínaný proces, ktorý zahŕňa aj spätné získavanie tepla z odpadového vzduchu pri vetraní. Vetranie je samozrejmou nutnosťou pre udržanie zdravej vnútornej klímy v obytných priestoroch, obzvlášť v súvislosti s modernými domami, ktoré sú tesné a neumožňujú predtým významnú infiltráciu. Tento stav je možné prirovnať k vnútrajšku zatvoreného automobilu s cestujúcimi. Keď vypneme vetranie, okná sa začnú zahmlievať a kvalita vzduchu klesá. Vetranie má za úlohu tento stav v obytných priestoroch zamedziť, a naopak udržiavať sústavne najvyššiu možnú kvalitu vzduchu vymieňaním „starého“ vzduchu za „nový“. Túto požadovanú výmenu vzduchu zaisťuje centrálna vetracia jednotka. V nej sa stretáva použitý odvádzaný vzduch a chladný čerstvý vonkajší vzduch.
Podľa čoho vybrať jednotku
Prejdime k popisu konkrétnych vlastností centrálnych vetracích jednotiek z komplexnej ponuky spoločnosti IVAR CS.
Množstvo privádzaného čerstvého vzduchu je určené predpismi určujúcimi buď objem čerstvého vzduchu na osobu, alebo násobok výmeny vzduchu viazaný na objem miestnosti. Tým sa určí celkový prietok vzduchu na vetranie. Naše vetracie jednotky ponúkajú maximálny dosahovaný prietok vetracieho vzduchu v rozmedzí 182 – 573 m3/h. To predstavuje možnosť vetrania domu s celkovou podlahovou plochou až cca 400 m2. Centrálna vetracia jednotka obsahuje ventilátory privádzaného a odvádzaného vzduchu a výmenník tepla, v ktorom odvádzaný vzduch odovzdáva teplo privádzanému. Potrubný systém je neoddeliteľnou súčasťou funkčného celku a jeho komponenty zahŕňajú potrubie, rozdeľovače, tlmiče hluku, spojky, výustky a sacie mriežky.
Photo: Frankische |
Photo: Frankische |
Jednotky disponujú niekoľkými rýchlostnými stupňami ventilátorov na vetranie. Od ochranného prietoku vzduchu proti tvoreniu plesní bez pobytu ľudí, cez štandardný vetrací režim pre bežné situácie, až po extra vysoký prietok vzduchu pre prípad konania večierka. Ovládanie prietoku vzduchu sa môže vykonávať buď jednoduchým stlačením tlačidla, alebo môže prebiehať automaticky podľa sledovaných veličín, ako je relatívna vlhkosť vzduchu, alebo CO2, resp. kvalita vzduchu. Dnešné jednotky taktiež ponúkajú možnosť monitoringu a ovládania cez internet.
Možnosti umiestnenia
Keď dôjde na skutočne reálne úvahy o obstaraní vetracieho systému s centrálnou vetracou jednotkou, je otázkou, kam jednotku vhodne umiestniť. Možnosti sú vďaka obrovskej variabilite ponúkaných produktov široké. Centrálnu vetraciu jednotku môžeme v prípade dostatočného priestoru zavesiť na stenu, alebo ju môžeme postaviť na stojan dodávaný s niektorými modelmi jednotiek. Ako priestorovo veľmi úsporný variant sa ponúka umiestnenie plochej jednotky do podhľadu stropu, pre tieto inštalácie majú jednotky veľmi plochý tvar a výškovo im stačí svetlosť podhľadu okolo 33 cm. Pri inštalácii je potrebné myslieť na privedenie napájania, komunikácie a odvodu kondenzátu k miestu, kde bude jednotka umiestnená.
Photo: Frankische | Photo: Frankische |
Teraz je už rad na vás, navštívte prosím naše webové stránky a informujte sa detailnejšie o našej ponuke vetrania.
V prípade záujmu môžete kontaktovať našich obchodných zástupcov, ktorí Vám navrhnú systém núteného vetrania s rekuperáciou na mieru Vášho domu a Vašich potrieb.
Jan Jokeš
IVAR CS spol. s r.o.
Související produkty
Súvisiace kategórie
-
Tepelná technika
-
NÚTENÉ VETRANIE S REKUPERÁCIOU
-
Vetracie jednotky
-
Príslušenstvo k jednotkám IVAR.PROFI-AIR
-
Rekuperácia odpadnovej teplej vody IVAR.BEE
-
Príslušenstvo k jednotkám IVAR.BT
-
Potrubie a príslušenstvo
-
Dizajnové krycie mriežky
-
Decentralizované vetracie jednotky a príslušenstvo
-
Príslušenstvo k jednotkám IVAR.2X, 3X, 4X